Loading Events

« All Events

 • This event has passed.

Kahepäevane koolitus Toidu sensoorne analüüs Rahvatervise Akadeemias 23.10.2020 ja 16.11.2020

23. okt.

Koolitus “Toidu sensoorne analüüs” annab teadmise, kuidas tunnetada toitu, kasutades selleks kõiki oma meeli, sh maitsmine, nägemine, haistmine, kompimine ja kuulmine ning kuidas teevad erinevad meeled toidu maitsmisel koostööd. Lisaks teoreetilistele teadmistele toidu meeleorganitega tajutavatest ehk organoleptilistest omadustest, tehakse koolituse käigus mitmeid praktilisi katseid, mis võimaldavad saadud teadmised kohe oma tunnetuste põhjal läbi proovida. Just sel koolitusel on praktilistel ülesannetel ja isiklikul kogemusel eriti suur roll, sest alles peale ‘omal nahal proovimist’ on võimalik saadud kogemuse teoreetilist tagamaad mõista ja osata seda sõnadesse panna. Koolitusel saad muu hulgas teada, kuidas teostada läbimõeldud toidu sensoorset analüüsi degusteerimistel ning omandad sõnavara, mida vajad saadud toidukogemuste kirjeldamiseks.

Õppekava koostamise alus:

Toitumisnõustaja, tase 5 kutsestandard, kompetents B.2.3. Toitumisterapeut, tase 6 kutsestandard, kompetents B.2.3.

Sihtgrupp:

Toitumisnõustajad, toitumisterapeudid, toidutehnoloogid ja -spetsialistid, toiduainete tootjad ja töötlejad, kokad, tervisehuvilised.

Koolitusel käsitletavad teemad:

 • toidu organoleptiliste omaduste tunnetamine,
 • toidu sensoorse analüüsi korrektne teostamine,
 • erinevate meelte koostöö toidu tajumisel,
 • multisensoorsete seoste kasutamine soola ja suhkru vähendamise kontekstis.

Õpiväljundid:

Pärast koolituse läbimist õppija:

 • saab aru toidu sensoorse tunnetamise põhiprintsiipidest,
 • mõistab toidu sensoorse analüüsi protsessi,
 • saab aru toidu multisensoorsest tunnetusest,
 • teab, kuidas rakendada multisensoorseid seoseid toidu tootmisel ja/või valmistamisel,
 • kasutab korrektseid sensoorika termineid ja tunneb sõnavara,
 • kirjeldab toodete omadusi.

Õppekavaga saad tutvuda SIIN.

Koolituse maht:

26 akadeemilist tundi, sh 10 kontakttundi.

Koolitajad:

Koolitaja ja teadur Rain Kuldjärv (MSc) on töötanud Toidu- ja Fermentatsioonitehnoloogia Arenduskeskuses (TFTAK) üle kümne aasta, kus ta on viinud läbi erinevaid sensoorse analüüsi katseid, treeninud ja juhtinud kohalikku paneeli ning koolitanud tööstuse spetsialiste ja erinevate toidukonkursside komisjoniliikmeid, näiteks Eesti Parima Toiduaine komisjoni ja Tunnustatud Eesti Maitse pääsukesemärgi komisjoni. Raini teadus- ja arendustöö üks peasuundasid on fermentatsioon, peamiselt joogitööstuses. Näiteks koostöös Siidrikojaga on TFTAKis väljaarendatud joogid saanud tunnustust lisaks Eestile ka rahvusvahelistel võistlustel. Eesti õunte sobilikust kvaliteetse siidri valmistamiseks analüüsib Rain ka oma valmivas doktortitöös.

Sirli Rosenvald (PhD) on Toidu- ja Fermentatsioonitehnoloogia Arenduskeskuses (TFTAK) tootearenduse ja sensoorika suunajuht. Sensoorika valdkonnaga on ta seotud juba üle 10 aasta, omades töökogemust ka tööstussektoris nii tootearenduse kui kvaliteedikontrolli valdkondades. Lisaks on ta just sensoorse analüüsi teemal kaitsnud oma doktoritöö.

Sirli on koolitanud erinevaid tööstuse spetsialiste ning koostanud koolitusprogramme erinevatele ettevõtete sensoorse analüüsi võimekuse tõstmiseks. Lisaks lööb ta aktiivselt kaasa Euroopa sensoorika võrgustiku (ESN) töös ja teadusprojektides.

Osalustasu:

Koolituse osalustasu on 115 €* (EÕL ja ETNÜ liikmetele -5%).

Korraldaja poolt on tagatud tervislikud kohvipausid ning paberkujul koolitusmaterjalid. Osaleja saab tõendi 26 täiendkoolitustunniga.

*Hind sisaldab käibemaksu.

Toimumisaeg ja -koht:

Koolitus toimub 23. oktoobril kell 14.15 – 17.30 ja 6. novembril kell 11.45 – 17.30 TALLINNAS, Väike-Paala 1, Rahvatervise Akadeemia koolitusruumis.

Kohaletuleku juhised on leitavad SIIN.

Details

Date:
23. okt.
Event Category: