Loading Events

« All Events

 • This event has passed.

Koolitus “Sportlase toitumise alustalad ja menüü koostamine”

20. mai 2021

Üha enam mõistavad treenerid, sportlased ja lapsevanemad toitumise tähtsust sportliku soorituse edendamisel. Lisaks poodiumile jõudmisele on ju oluline, et noorsportlasest kasvaks ka füüsiliselt terve täiskasvanu. See omakorda on tõstatanud küsimusi, kas sportlastele kehtivates toitumissoovitustes on tavatoitumisega võrreldes erisusi, millised on sportlase toitumise alustalad, kuidas toidukoguste ja -koostisega mõjutada keha rasvaprotsenti või tõsta lihasmassi, kuidas koostada menüüd, mis oleks ühteaegu tasakaalus ja maitsenaudinguid pakkuv jne.

Käesolev koolitus on kasvanud välja reaalsest vajadusest saada võimalikult praktilisi ja koheselt rakendatavaid teadmisi ning oskusi sportlase toidulaua katmiseks. Kõige suurema väärtusena saab koolitusel osaleja oskuse sportlase menüüd analüüsida ja koostada, kasutades selleks veebipõhist toitumisprogrammi.

Antud koolitus sobib väga hästi toitumisnõustajatele või treeneritele enesetäienduseks, samuti sportlastele ja lapsevanematele põhjalike teadmiste omandamiseks. Kuna tegeleme igapäevaselt sportlaste toitumisnõustamisega, siis on koolitus illustreeritud rohkete praktiliste näidete ja kogemustega reaalsest elust ning sisaldab ka aktiivset õppetööd.

 

Eesmärk:

Koolituse läbinu teab, millised on toitumise alustalad sportliku soorituse, tervise ja kehakoostise parandamise toetamiseks ning oskab koostada sportlasele sobivat menüüd

Õppekava koostamise alus:

Toitumisnõustaja, tase 5 kutsestandard, kompetents B.2.5. Toitumisterapeut, tase 6 kutsestandard, kompetents B.2.5.

Sihtgrupp:

Toitumisnõustajad, toitumisterapeudid, treenerid, sportlased ja lapsevanemad.

Koolitusel käsitletavad teemad:

 • Tasakaalustatud toitumise olulisus spordis.
 • Energiavajaduse ja -bilansi hindamine lähtuvalt harrastatava spordiala valikust ja koormuse tasemest.
 • Makrotoitainete vajadus sportlastel ja õigete koguste arvestamise põhimõtted.
 • Mikrotoitainete vajadus, peamised allikad ja puuduse ennetamine ning korrigeerimine.
 • Toidulisandite vajalikkus ja valik tulenevalt treeningkoormusest.
 • Vedelikutasakaal ning õige joogi valik.
 • Toitumine rasvaprotsendi alandamiseks ja lihasmassi suurendamiseks.
 • Tõenduspõhise toitumisprogrammi (Nutridata) kasutamine menüü analüüsimiseks ja koostamiseks.
 • Täisväärtusliku, mitmekesise ja sportlase vajadustele vastava menüü koostamine.
 • Toitumise põhimõtted treeningul ja võistlustel.
 • Praktiliste näidete arutelu ning koolitusel osalejate jaoks peamiste küsimuste jaoks vastuste otsimine.

Õpiväljundid:

Pärast koolituse läbimist õppija:

 • teab, kuidas hinnata sportlase energiavajadust ja -bilanssi ning toitainete vajadust tulenevalt spordialast ja treeningkoormusest;
 • teab, millised on peamised toitainete allikad ja kust leida informatsiooni;
 • teab, kuidas toitainete puudust õige toiduvalikuga ennetada ja korrigeerida;
 • teab, kuidas toitumisega toetada rasvaprotsendi alandamist ja lihasmassi suurendamist;
 • teab, kuidas hinnata toidulisandite vajalikkust toidulaua täiendamiseks ja teha toodete valikuid tulenevalt treeningkoormusest;
 • teab, kuidas planeerida toitumist treeningul ja võistlustel;
 • oskab sportlikku sooritust, tervist ja kehakoostise parandamist toetavat menüüd koostada.

Õppekavaga saad tutvuda SIIN.

 

Koolituse maht:

Auditoorne töö 8 akadeemilist tundi.

Koolitaja:

Teele Tiidt hakkas toitumise olulisust teadvustama rohkem noorsportlasena, mil märkas lisaks treeningutele, taastumisele ja psühholoogilisele ettevalmistusele ka tarbitava toidu rolli sportlikus soorituses. Soovist inimese olemust lähemalt tundma õppida jätkas ta haridusteed Tartu Ülikooli eripedagoogika erialal ja Kopenhaageni Ülikooli Kolledžis globaalse toitumise ja tervise erialal. Lisaks isiklikule kogemusele on ta sportlase toitumise teemal läbinud mitmeid täienduskoolitusi Eestis ja välismaal.

Siret Saarsalu on harrastus- ja tippsportlaste nõustamise ning koolitamisega tegelenud juba 8 aastat. Olles endine sportlane, on ta õpetatud teadmisi ka enda peal rakendanud ning oskab tänu sellele soovitusi praktilisemas võtmes esitleda. Siret omab magistrikraadi toitumismeditsiinis (Hohenheimi Ülikool, Saksamaa) ja on täiendanud end sporditoitumise vallas (ETH Zürich, Šveits). Ta töötab ettevõttes Nutrilligent OÜ ja Tartu Ülikooli Kliinikumis toitumisterapeudina ning viib läbi toitumisalaseid koolitusi. Siret omab toitumisterapeudi (tase 6) ja täiskasvanute koolitaja (tase 7) kutsetunnistusi.

Osalustasu: 

Koolituse osalustasu on 138 €* (EÕL ja ETNÜ liikmetele -5%).

Korraldaja poolt on tagatud paberkujul või digitaalsed koolitusmaterjalid. Osaleja saab tõendi 8 täienduskoolitustunniga.

*Hind sisaldab käibemaksu.

 

Toimumisaeg ja -koht:

Koolitus toimub 20. mail kell 10.00–17.30 TALLINNAS, Väike-Paala 1, Rahvatervise Akadeemia koolitusruumis. Sõltuvalt kehtestatud piirangutest saame koolituse läbi viia veebikeskkonnas.

Kohaletuleku juhised on leitavad SIIN.

REGISTREERU KOOLITUSELE 

Registreerumine on avatud 18. maini 2021 või kuni kohti jätkub. Koht koolitusele on broneeritud peale osalustasu laekumist. 

 

*Osalustasu laekumine on koolitusel osalemise kinnitamise aluseks. Osalustasu tagastatakse täies mahus, kui osaleja teatab koolitusel mitteosalemisest ette 7 päeva. Osalustasu tagastatakse 50% mahus, kui osaleja teatab koolitusel mitteosalemisest ette vähem kui 7 päeva. Osalustasu ei tagastata, kui osaleja teatab koolitusel mitteosalemisest koolituse toimumise päeval või jääb teatamata koolitusele tulemata.

Füüsilised isikud saavad taotleda Maksu- ja Tolliametilt tulumaksutagastust 20%.

Rahvatervise Akadeemia (Nutrilligent OÜ) on Eesti Töötukassa koolituskaardi koostööpartner.

NB! Oma maksustatavast tulust võib maha arvata kalendriaasta jooksul tasutud enda ja alla 26 aasta vanuse lapse, lapselapse, venna ja õe koolituskulud või nende koolituskulude puudumisel ühe alla 26 aasta vanuse Eesti alalise elaniku koolituskulud.

Rahvatervise Akadeemia majandustegevusteate nr: 168877.

Details

Date:
20. mai 2021
Event Category: