Käesoleva blogiartikli autoriõigused kuuluvad: Bio4You-le www.bio4you.eu

Ülitervislike idanditega on pea igaüks meist kokku puutunud. Kuigi igast toidupoest on võimalik osta karbike idandeid, soovitame seda hoopis kodus ise järele proovida. Tulemuseks on värskemad ja vitamiinirikkamad väikesed vitamiinipommid.

Miks on idandite söömine tervislik?

Idanemise ajal tekib idus selliseid aineid, mida kuivas seemnes enne pole ning mis hiljem taime kasvades kaovad. Selles peitubki idandite imeline vägi.

Kuiva seemne idus on kõik vajalik taime elutegevuseks: vitamiinid, ensüümid, mineraalained, kasvuhormoonid. Kui niiskus paneb seemne idanema, muutub kogu see väärtuslik kraam inimorganismile kättesaadavaks. Näiteks tekib C-vitamiin, mida kuivas seemnes peaaegu polegi. Oluliselt suureneb väärtuslike B-rühma vitamiinide kogus. Vitamiini B2, mille vähesusest on tingitud muide ka inimese energiapuudus, tuleb juurde lausa neli korda! Mitmekordistub E-vitamiini sisaldus. Idanditest saab kaaliumi, magneesiumi, rauda jm mineraalaineid. Idandid on kiudainerikkad, mistõttu puhastavad organismi ja tekitavad täiskõhutunde.

Kirjanduse andmeil on suurim kogus väärtuslikke aineid idandeis 72 tunnise idandamise järel, pärastpoole hakkab taim neid ise oma kasvuks tarvitama.

Kuidas kasutada idandeid toidus?

Kuna idandid on nii rikkad bioloogiliselt aktiivsete toimeainete poolest, soovitatakse neid tarbida mõõdukalt, mitte üle 2 sl päevas.

Kasuta idandeid toorelt võileibade vahel või sega salatisse. Neid on maitsev ka lisada soojadesse toitudesse nagu riisiroad, omletid, supid ja vokiroogadesse. Annab kõiksugusele roogadele juurde värskust!

Kuidas alustada idandite kasvatamist kodus?

Kõige lihtsam variant kodus idandeid kasvatada, on osta spetsiaalne idandamisnõu. Loodussõbralik akrüülklaasist valmistatud BioForce idandamisnõu on mõeldud spetsiaalselt toitudele. Garanteeritud optimaalne valguse langemine ja õhringlus kindlustavad ideaalsed kasvutingimused. Kolmekorruseline nõu annab võimaluse kasvatada samaaegselt kolme erinevat sorti idusid.

Kui aga köögis ruumi napib, siis teine pisem variant on BioForce klaasist idandamispurk. Sellel purgil on spetsiaalne jalg, mis hoiab purgi kenasti hingavana ja nurga all.

Klaasist idandamispurki on võimalik ka kodus pisikese DIY projektina valmistada. Vaja läheb klaasist purki, marlit ja kummi. Lõika purgi peale sobivas suuruses kahekordne marli ning leia üks kumm, millega marli kinnitada. Süsteemil ei ole küll jalakest, aga seda saab asendada purki õiges suuruses kaussi asetades. Ükskõik, kas spetsiaalkaanega või isetehtud süsteemiga purk – mõlemal juhul on tagatud õhu ligipääs purki ning vee väljapääs purgist.


Omatehtud purgi meetodil idandamine

Vaja läheb:

  • ühte suurt purki
  • 1-2 tl orgaanilisi (!) seemneid idandamiseks
  • kahekihilist marlit
  • 1 kummi
  • 1 kaussi, kuhu purk tagurpidi pisut viltu mahub (vt pilti)

Idandamine:

  • Pane seemned purki, kata ava marliga ja kinnita see kummiga. Pane purki piisavalt jahedat vett, et kõik seemned oleksid kaetud. Loputa ja korda sama protsessi 3-4 korda, et seemned saaksid korralikult loputatud. Seejärel täida purk poolenisti jaheda veega ning lase 8-12 tundi toatemperatuuril pimedas kohas seista.
  • Pärast 8-12 tundi kalla vesi ära ning loputa seemned jaheda veega uuesti läbi. Pane purk kausi sisse tagurpidi, et kogu vesi ära voolaks ning õhk korralikult purki saaks minna. Pane purk uuesti pimedasse kohta seisma. Loputa seemneid 2-3 korda päeva jooksul ja vaata kindlasti, et nad oleks alati vähemalt niisked. Seemned hakkavad idanema vahel isegi pärast 1 päeva. Olenevalt seemnetest saab idandeid nautida 3-7 päeva möödudes.
  • Kui idanditele on külge kasvanud lehed, mis on pisut krussis, aseta purk 1-2 päevaks päikese kätte, et lehed kenasti roheliseks muutuksid.
  • Hoiustamine: loputa idandid puhta vee all sõela peal, kuivata pabersalvrätiga või lase õhu käes täiesti ära kuivada ning pane nad õhukindlasse anumasse külmikusse. Sööma peaksid neid 5-7 päeva jooksul.

Milliseid seemneid idandamiseks kasutada?

Siin on kõige levinumad seemned, tervaliljad ja kaunviljad, mida idandatakse. Poodides müüakse spetsiaalseid idandamissegusid, aga võib osta näiteks ka täiesti tavalisi kuivatatud (aga mitte poolitatud!) ube jms. Kindlasti vaata, et tegemist oleks orgaaniliselt kasvatatud toodetega, nii oled kindel, et sinu organismi ei satu mürkaineid.

Seemned Teraviljad Oad/läätsed
Lutserni seemned Oder Punased e adzuki oad
Brokoli seemned Tatar Rohelised oad
Chia seemned Mais Kikerherned
Ristiku seemned Kamut Läätsed
Lambaläätse seemned Hirss Rohelised herned
Linaseemned Kaer Mungoad
Porru seemned Kinoa Pinto oad
Sinepiseemned Rukis Sojaoad
Redise seemned Spelta  
Seesamiseemned Nisu  
Päevalilleseemned