Kaunis pühadeaeg on käes, toimuvad jõulupeod ja erinevad kokkusaamised. On lihtne detsembri kuus avastada end liigselt nautimas. Oluline on aga leida tasakaal ka pühade ajal ja mitte lasta oma tervislikke toitumisharjumusi rööpast välja lüüa. Selles artiklis jagame lihtsaid näpunäiteid, kuidas vältida magusaga liialdamist, samal ajal pühademeeleolu nautides.

 

 

Teadlik toitumine

Tervisliku toitumise säilitamise võti pühade ajal on teadlikkus. Enne täiendava koogitüki või peotäie šokolaadi otsimist võta hetk, et mõelda ja tunnetada, kas oled näljane? Kas soovid võtta lisaportsjoni harjumusest või selle pärast, et oled näljane? Kuulates oma keha signaale väldid ülesöömist. 

Portsjonite jälgimine

Jõulumagustoidud on enamasti üsna rikkalikud, seega on oluline harjutada väiksemate portsjonite võtmist oma taldrikule. Nii saad proovida erinevaid maitseid, aga samas ei liialda magusaga. 

Tasakaalustatud taldrik

Ära unusta ka jõuluajal, et parim on toituda taldrikureegli alusel – pool taldrikut köögivilju, veerand valgu allikat ja veerand süsivesikutele. Tasakaalustatud toitumine pakub kehale küllastunud täiskõhutunde ja siis on lihtsam ka magusaga piiri hoida. 

Joo vett

Mõnikord ajab meie keha janu segamini näljaga. Joo vett kogu päeva jooksul, vähemalt 1 klaas iga toidukorra vahele. Vee joomine aitab kaasa nii meie üldisele heaolule kui on vajalik ka selle jaoks, et söögiisu kontrollida ja vältida asjatut maiustuste näksimist.

Vali targalt

Kui oled jõululauas, kus sinu ees on erinevaid magusaid toite, siis ole heas mõttes valiv.
Vali magustoidud, mis pole mitte ainult maitsvad, vaid pakuvad ka teatud toiteväärtust. Värsked puuviljad, pähklid ja tume šokolaad on suurepärased alternatiivid traditsioonilistele magusatele valikutele.

Planeeri ette

Kui tead, et sul on õhtul tulemas suuremat sorti söögikord, siis ära jäta päeval söömata, vaid söö oma tavapärased toidukorrad nagu ikka. Väga pikk toidukordade vahe viib sinu veresuhkru taseme väga madalale ning siis on lihtne toiduga liialdada. 

Püsi aktiivne

Aktiivne elustiil pühade ajal on ülioluline. Olgu selleks siis kiire jalutuskäik pärast pidusööki või hommikune treeningrutiin. 

 

Eesti Toitumisnõustajate Ühendus soovib kõigile ilusaid pühi!