TERVIS LOODUSEST: Mis on probiootikumid ja kuidas neid kasutama peaks?

Artikli autoriõigused kuuluvad Bio4You-le. Bio4You on Eesti suurim mahekaupade müüja.

Kas oled kunagi mõelnud, mis toimub su kõhus?

Seedetraktis elab miljardeid mikroorganisme, mis moodustavad soolestiku mikrobioomi. Need mikroorganismid on tervisele väga olulised, sest nad aitavad seedida toitu, toota vitamiine, tugevdada immuunsüsteemi ja kaitsta sind kahjulike bakterite eest.

Kuid mõnikord võib soolestiku mikrobioom olla tasakaalust väljas, näiteks siis, kui oleme haiged, võtame antibiootikume või sööme ebatervislikult. See võib põhjustada erinevaid probleeme nagu kõhulahtisus, kõhukinnisus, puhitus, gaasid, ärritatud soole sündroom, allergiad, nahaprobleemid ja isegi vaimse tervise häired.

Siin tulevad appi pre- ja probiootikumid. Need on toiduained, mis mõjutavad meie soolestiku mikrobioomi, kuid nad teevad seda erineval viisil.

Probiootikumid on elusad bakterid ja pärmid, mis lisavad soolestikku kasulikke mikroobe. Nad aitavad taastada soolestikus elavate sõbralike bakterite loomuliku tasakaalu ja võidelda vähem sõbralike tüüpide vastu. Probiootikumid võivad aidata ennetada ja leevendada paljusid seedetrakti ja muid terviseprobleeme.

Prebiootikumid on kiudained, mis toidavad soolestikus juba olemasolevaid sõbralikke baktereid. Nad aitavad neil kasvada ja paljuneda, luues soodsama keskkonna soolestiku mikrobioomile. Prebiootikumid võivad aidata vähendada põletikku ja parandada immuunsust.

Pre- ja probiootikumid on mõlemad olulised sinu soolestiku ja üldise tervise jaoks, kuid nad on veelgi tõhusamad, kui neid tarbida koos. Seda nimetatakse mikrobioomiteraapiaks. Kui võtad probiootikume koos prebiootikumidega, siis suurendad nende ellujäämisvõimalusi ja efektiivsust. Nii saad maksimeerida nende kasulikku mõju soolestikule ja tervisele.

Kust ma saan naturaalsel teel probiootikume?

Üks võimalus on süüa fermenteeritud toite nagu jogurt, keefir, hapukapsas, kimchi, miso ja kombucha. Need toidud sisaldavad looduslikult probiootilisi baktereid nagu Lactobacillus ja Bifidobacterium, mis on soolestikule head. Fermenteeritud toidud on ka maitsvad ja toitvad, nii et neid tasub kindlasti lisada oma menüüsse.

Teine võimalus on võtta probiootilisi toidulisandeid, mis on saadaval kapslite, tablettide või pulbrite kujul. Need sisaldavad valitud probiootilisi baktereid ja pärme, mida on testitud nende efektiivsuse ja ohutuse osas.

Probiootikumide valimisel on oluline arvestada järgmiste teguritega: Eri tüüpi probiootikumid võivad olla kasulikud erinevate probleemide korral, nii et pead valima need, mis vastavad sinu vajadustele. Näiteks kui sul on kõhulahtisus, võid proovida probiootikume, mis sisaldavad Saccharomyces boulardii või Lactobacillus rhamnosus¹. Kui sul on akne, võid proovida probiootikume, mis sisaldavad Lactobacillus paracasei või Lactobacillus rhamnosus².

Kuidas kasutada probiootikume?

 Probiootikumide kasutamisel on oluline järgida tootja juhiseid ja oma arsti nõuandeid. Üldiselt on soovitatav võtta probiootikume iga päev, eelistatavalt koos toiduga, et tagada nende parem imendumine ja ellujäämine. Kui võtad antibiootikume, peaksid võtma probiootikume vähemalt kaks tundi enne või pärast antibiootikumi, et vältida nende vastastikust mõju. Kui sul on mingeid terviseprobleeme või allergiaid, peaksid enne probiootikumide alustamist konsulteerima oma arstiga.

Kokkuvõtteks on probiootikumid väga kasulikud mikroorganismid, mis võivad aidata sul parandada oma soolestiku ja üldist tervist. Probiootikume saab saada nii fermenteeritud toitudest kui ka toidulisanditest, kuid pead olema ettevaatlik nende valimisel ja kasutamisel, nii nagu ka kõikide teiste toidulisanditega. Kui sul on mingeid kahtlusi või küsimusi, pea kindlasti nõu arstiga!

¹ ja ² https://www.healthline.com/nutrition/probiotics-101