Ülle Valm

Ole terve ja rõõmus- aga kuidas?!

Sellele küsimusele vastuse otsimine viis mind õppima Annely Sootsi  Tervisekooli, kus läbisin toitumisnõustaja baas- ja jätkuõppe mahuga 600 tundi ja sain 2016.aastal tunnistuse Tervisenõustaja toitumise alal.

Nõustan  kliente Harjumaal Laagris, samuti ka Skype teel. Annan soovitusi, kuidas kujundada tervislikke toitumis- ja liikumisharjumusi, tasakaalustada toitained igapäeva menüüs, langetada kaalu või toetada seedimist läbi toiduvalikute. Saan juhendada arsti või toitumisterapeudi poolt soovitatud FODMAP dieeti või gluteeni- ja laktoosivaba  (või ka piimavaba) toitumist.

Mänguliste ideede ja praktiliste nõuannetega saan abiks olla ka laste toitumisharjumuste kujundamisel.

Nagu enamik inimesi arvasin ka mina, et kui teed tervisesporti, ei liialda söögi, joogi ega alkoholiga on tervis ja kehakaal korras. Kuid ühel hetkel avastasin, et kehakaal tasapisi kasvab, energiat ei jätku,  pidev väsimus, külmetushaigused, seedevaevused kimbutavad. Ma ei tundnud ennast tervena, aga mingit haigust mul diagnoosida ei saanud. Märkasin, et samad probleemid on ka minust palju noorematel inimestel, nad on lihtsalt sellega  harjunud ja leppinud: meie tänapäeva kiire elutempo ja  sellega kaasnev stress panevad meid sellisesse olukorda.

Otsustasin teada saada, kuidas igapäevased toitumisharjumused ja toiduainete valik mõjutavad meie tervist.

Asusin õppima Tervisekoolis, mille lõpetamine eeldas juba nõustamiskogemust klientidega, lõputöö kirjutamist ja eksami sooritamist. Hiljem olen end täiendanud erinevatel Rahvatervise Akadeemia ja teistel erialastel koolitustel sõltuvalt töös ettetulevatest juhtumitest.
Koostöös ETNÜ-ga olen saanud võimaluse osaleda Meelte Kooli projektis, mis toetab ja suunab laste toitumisharjumuste kujunemist.

Nüüdseks olen ise kogenud ja läbi kliendijuhtumite näinud seda paljude teiste inimeste näidete põhjal, et kui keha saab piisavas koguses ja tasakaalustatud suhtes igapäevaselt talle funktsioneerimiseks vajalikke toitaineid, enesetunne paraneb, kaal normaliseerub, paljud haigussümptomid leevenduvad või kaovad hoopiski.

Olen  ka lõpetanud Tallinna Tehnikaülikooli ja saanud majandusinseneri kutse, töötanud varem ehituses ja pika-ajaliselt finantsalal. Kuid omandatud ja rakendatud  uued teadmised toitumise ja füüsilise- vaimse tervise tasakaalu alal andsid mulle tagasi elurõõmu ja energia.

Olen siiralt rõõmus, et mul on nüüd võimalus ka teisi inimesi aidata ja koostöös nendega nende elu nauditavamaks muuta.

Ülle Valm
ETNÜ liige
Telefon 51 57 715
ulle@valm.ee